Slik brukes KI i Overhalla Betongbygg
Overhalla Betongbygg AS er godt i gang med bruk av KI i arbeidshverdagen. – De som ikke tar i bruk KI nå, blir hengende etter, advarer Didrik Ytterdahl Evensen.
Evensen kom inn i Overhalla Betongbygg for åtte år siden. Han er utdannet økonom, og kom inn i rollen som controller.
– Vi har sett et stadig økende behov for mer fokus på digitalisering og teknologi. I utgangspunktet tok jeg på meg dette også ved siden av funksjonen som controller, men bedriften vår har også vokst mye. Etter hvert som vi har fått inn flere til å jobbe med økonomi, har jeg derfor fått muligheten til å fokusere på digitalisering og teknologi på fulltid. Det synes jeg er kjempeinteressant, det er litt av en reise vi er med på nå, sier Evensen.
En viktig del av hverdagen hans er å være superbruker og støtte for alle som bruker bedriftens digitale løsninger. Men å jobbe med utvikling og forbedring, står også helt sentralt.
– Verden beveger seg raskt fremover. Byggebransjen generelt er nok litt bakpå i forhold til teknologi. kanskje særlig for mindre aktører, sier Evensen.
Hybridløsning i Copilot
I Overhalla Betongbygg har et viktig og tidsbesparende grep vært å ta i bruk agenter i Copilot, som alle ansatte med vanlig Microsoft-bruker kan benytte.
– Dersom man har for eksempel over 100 ansatte som skal ha fullversjon på Copilot, så blir det veldig dyrt. Jeg har derfor jobbet for å se om det var mulig å finne en annen løsning. Til slutt kom jeg over en hybridløsning, som fungerer veldig bra for oss, forklarer Evensen.
Hybridmodellen fungerer med at man publiserer agentene inn i Sharepoint fra en dedikert konto som har full Copilot-lisens. De ansatte man da ønsker at skal ha mulighet til å bruke agentene blir tildelt en tilgang, som gjør at man kan bruke agenter som er publisert, selv om de ikke har fullversjon.
– Microsoft har en åpning for dette, selv om de ikke har kommunisert det bredt ut enda. Man betaler da bare for faktisk bruk, som kanskje er noen cent per spørsmål. Det er en snarvei til å ta i bruk teknologien uten at lisenskostnadene løper løpsk, forklarer Evensen.
En kontrollsjekk med Copilot bekrefter løsningen.
– Agenter som publiseres via SharePoint kan brukes av vanlige Microsoft 365‑brukere uten Copilot‑fullversjon, så lenge organisasjonen har aktivert «pay‑as‑you‑go» eller tilsvarende Copilot Studio‑tenant‑modell, svarer Copilot.
Agenter
Med hybriden som gjør at teknologien kan utnyttes i hele organisasjonen, har Evensen laget agenter som gir besparelser i tids- og ressursbruk.
– Det er effektivt å bruke KI både for å finne svar kjapt og til kvalitetskontroll. Til eksempel har vi laget en agent for Betongelementboka. Selgere, konstruktører og prosjektledere bruker den som oppslagsverk i sitt arbeid. Betongelementboka er veldig omfattende. Men med å bruke de ulike bindene og lagre de som egne kilder, kan vi ha agenter knyttet til disse som vi stiller spørsmål til, og som da finner svarene - istedenfor at vi må lete oss frem til disse selv, eksemplifiserer Evensen.
– Det samme har vi gjort på noen av standardene i Norsk Standard, legger han til.
Interne kjøreregler
KI er fortsatt relativt nytt for mange å ta i bruk, både privat og i jobb. I Overhalla Betongbygg har man laget kjøreregler for hvordan KI skal benyttes i jobbsammenheng.
Åpne KI‑tjenester – som gratis chatboter eller nettsider man ikke har databehandleravtale med – er som regel ikke laget for å håndtere sensitiv virksomhetsinformasjon. Når en legger inn tekst, dokumenter eller bilder, kan man i praksis miste kontrollen over dataene.
– Vi har sett at det er nødvendig å ta styring på hvordan man bruker KI i jobb. All arbeidsrelevant bruk av KI skal derfor hos oss gjøres i Copilot. Vi ønsker ikke at jobbsensitiv informasjon legges inn i andre løsninger. Hvis man benytter andre alternativer skal det bare være til privat bruk, forklarer Evensen.

Overhalla Betonghus leverer prefabrikkerte betongelementer og stålkonstruksjoner. Blant kjente bygninger i porteføljen er Stormen Konserthus i Bodø.
Opplæring
For å sikre god KI-bruk i bedriften, har Overhalla Betongbygg også laget to skreddersydde interne opplæringskurs, som er obligatoriske for alle i bedriften med Microsoft-konto.
– Ved at alle deltar, lager vi en felles forståelse for bruk av KI hos oss. For mange er det en terskel å ta ny teknologi i bruk. Målet med opplæringen er å øke kunnskap og forståelse, gjøre det enklere å ta i bruk verktøyene og sikre at vi bruker de på en trygg måte, forklarer Evensen.
Begge kursene de har laget er på en time. Det første er en generell innføring i KI.
– De ansatte får en generell informasjon om hva KI er og hvordan det kan brukes. 14 dager senere er det nytt kurs, denne gang med tema hvordan vi bruker KI i Overhalla Betongbygg, forklarer han.
For å få innarbeidet bruken, peker han også på viktigheten av å ha gode ambassadører.
– De som kjenner styrken i teknologien, og kan fremsnakke og demonstrere. Når noe snakkes positivt om produktet, er det lettere å få flere med. Men når det kommer til KI akkurat nå, får man jo også god hjelp av markedet generelt - og at det er mye fokus på KI for tiden i alle sammenhenger, sier Evensen.
Tips
Hans beste tips for å komme i gang er at man tar en titt i egne rekker og ser om man har noen som har interesse for KI.
– Mest sannsynlig er det noen i alle bedrifter som er interessert og tenker at dette kan være spennende å jobbe litt med, sier Evensen.
Men han understreker samtidig at det tar tid å holde seg oppdatert.
– Man kan ikke bare investere i Copilot og la det bli med det. Det krever et dedikert fokus, det er ikke noe man gjør med 10 minutter nå og da eller bare å lese ett og annet nyhetsbrev. Utviklingen går veldig fort. Det er nok det som skremmer mange også, mener han.
Å bli sittende på gjerdet tror han likevel ikke er lurt.
– Å ikke ta KI i bruk, tror jeg er veldig skummelt. At det er tunge tider i bransjen gjør det ekstra viktig å henge med på digitaliseringen og ta i bruk de verktøyene som er tilgjengelig. Å ta det første skrittet nå er viktig. Man trenger ikke å tenke så stort i første omgang, se til andres erfaring og dra nytte av det. KI er ikke en «hype» som kommer til å gå over, avslutter Evensen.